Zaskakująca statystyka Linked In


Czy wiesz jakie umiejętności są najbardziej poszukiwane przez pracodawców w 2019 roku? LinkedIn znalazł na to odpowiedź. Sprawdź jak twoja ekspercka wiedza pasuje do tej listy?
Dla „niebieskich” ważna informacja skąd są dane: badano profile osób, które są zatrudnione za najwyższe stawki w swoich kategoriach i są zlokalizowane w miastach o populacji ponad 100 tys. mieszkańców.
TOP 5 umiejętności miękkich
Jeśli to, co pisze LinkedIn jest prawdą, i umiejętności miękkie stają się kluczową umiejętnością, to ich rozwijanie staje się najlepszą inwestycją! Ciekawe nieprawdaż? Na dodatek rozwój AI (artificial Inteligence) korzystnie na to wpływa. Bo roboty nie nauczą się empatii (jeszcze). Okazuje się, że co drugi senior leader, czyli taki menedżer na poziomie min. dyrektora, uważa że „miękkie” umiejętności są ważniejsze niż te „twarde”.
W ogłoszeniach zamieszczanych na LinkedIn pracodawcy poszukują najczęściej pięciu umiejętności:
KREATYWNOŚĆ – to czego potrzebują pracodawcy u swoich pracowników, to aby potrafili wymyślać coś czego jeszcze nie ma, zwłaszcza w kontekście przyszłych potrzeb organizacji. Poszukiwane kursy to: metody zwiększania kreatywności, kreatywność jako proces, kreatywność jako metody generowania możliwości ilościowych i jakościowych.
WYWIERANIE WPŁYWU – generalnie chodzi o to, aby umieć sprzedawać: swój świetny produkt, super platformę albo rewolucyjną koncepcję. Umiesz przekonać do zakupu, jesteś poszukiwany! Czy potrafisz nauczyć: wywierania wpływu na innych i modelowania zachowań konsumenckie na zaawansowanym poziomie?
WSPÓŁPRACA – wszystko przez globalizację, zespoły rozproszone pracujące zdalnie, większą złożoność projektów i ich zasięg. Poszukiwane szkolenia to: współpraca jako proces, efektywny członek zespołu, współpraca biznesowa w nowoczesnym miejscu pracy.
ZDOLNOŚĆ ADAPTACJI – czyli jak funkcjonować i nie zwariować w epoce VUCA? Zmienność na mega poziomie, niepewność jutra, to, co działało wczoraj, jutro może nie wypalić. Poszukiwana wiedza: zwinność na poziomie strategicznym, rozwój adaptacyjności pracowników i menedżerów.
ZARZĄDZANIE CZASEM – tym razem już nie chodzi o planowanie i ogarnianie poczty, ale utrzymanie energii, wykreowanie swojego własnego stylu zarządzania czasem i jak zwykle, co ma zrobić menedżer, żeby zdążyć ze wszystkim? Jakoś mnie to nie dziwi, że na to jest zawsze popyt. W biznesie już nikt nie słucha wymówek: mam za dużo pracy.

Zaskakująca lista “twardych” umiejętności
Autorzy podkreślają, że lista jest efektem rosnącej digitalizacji środowiska pracy. Nie mogę się nie zgodzić. Digitalizacja (albo inaczej cyfryzacja) sprawiła, że istniejące zawody czy umiejętności znajdują nowe zastosowanie, np. produkcje audio, kiedyś zarezerwowane dla radia, teraz powszechnie są wykorzystywane do produkcji podcastów i innych cyfrowych dodatków. Niektóre nazwy podam w języku angielskim, aby nie uronić ich znaczenia, tym bardziej, że w ogłoszeniach o pracę są one najczęściej podawane właśnie w języku angielskim.
1. CLOUD COMPUTING – dane przenoszą się do chmur. Firmy poszukują więc architektów i developerów, którzy stworzą odpowiednie struktury w chmurze.
2. ARTIFICIAL INTELLIGENCE (AI) Sztuczna inteligencja – nadeszła era AI i nie ma od tego odwrotu. Automatyzujemy wszystko co się da i to nie tylko z powodu szkodliwych warunków.
3. ANALYTICAL REASONING – czyli umiejętność podejmowania szybkich decyzji bez pomijania etapu analizy. Chodzi o radzenie sobie z bardzo dużą ilością danych i zmiennych. Pożądane kursy to: podejmowanie decyzji, strategie podejmowania decyzji i podejmowanie decyzji na poziomie executive.
4. ZARZĄDZANIE LUDŹMI – nie rozumiem z jakiego powodu to “twarda” umiejętność? Tym bardziej, że w uzasadnieniu LinkedIn podaje, że chodzi o przejście od zarządzania opartego na poleceniach i kontroli do zarzadzania opartego na coachowaniu, przenoszeniu uprawnień w dół struktur. W związku z tym poszukiwane kursy to: angażowanie pracowników, zarzadzanie konfliktem w zespole, przywództwo w oparciu o sens. Niestety w moim świecie to miękkie umiejętności!
5. PROJEKTOWANIE UX – fundamentalna umiejętność dzięki której cyfrowy świat może służyć człowiekowi (albo odwrotnie). Jeśli potrafisz uczyć projektowania UX, to masz strasznie dużo pracy!
Pozostałe pozycje na liście twardych kompetencji:
6. ROZWIJANIE APLIKACJI MOBILNYCH – umiejętność pożądana już od lat i nadal, ze względu na to, że firmy potrzebują platform typu mobile-first.
7. PRODUKCJA VIDEO – nic dziwnego, skoro 70% całego ruchu w Internecie generują video-streamingi. Poszukiwane są kursy: edycja, podstawy, nagrywanie i obróbka filmów, produkcja filmów biznesowych.
8. PRZYWÓDZTWO W SPRZEDAŻY – popyt na skutecznych liderów w obszarze sprzedaży nigdy nie słabnie. Tylko dlaczego to jest twarda umiejętność? Może przez nasycenie KPI i analizą? Poszukiwane kursy: coaching sprzedażowy, podstawy zarządzania sprzedażą, zarządzanie sprzedażą w oparciu o dane.
9. TŁUMACZENIA – najbardziej w kontekście globalizacji, różnorodności kulturowej. Język pozostaje największą barierą. Pożądane są: komunikacja międzykulturowa, rozwój inteligencji międzykulturowej, projektowanie strategii publikacji wielojęzykowych
10. PRODUKCJA AUDIO – poza video, drugi nurt, który rozwija się dzięki popularności podcastów i innych form audio. Poszukiwane kursy: podstawy produkcji audio, techniki nagrywania, nowoczesna produkcja
Pozostałe kompetencji znajdziecie TUTAJ.
Dajcie znać, jak się wpisujecie w te tematy? Czy jesteście w głównym nurcie?

Dodaj komentarz